Möödunud nädala lõpul, 5.-6. märtsil, viibisid Põlvamaa Partnerluskogu juhatus ja tegevmeeskond üheskoos teiste kolme Kagu-Eesti tegevusgruppidega – Võru, Valga ja Piiriveere – õppereisil Lätis. Reisi eesmärk oli tutvuda Aluksne Leader tegevusgrupi tegevustega, luua tihedam side ümberkaudsete Leader organisatsioonidega ja ammutada inspiratsiooni edasisteks tegevusteks. Õppereisi korraldasid Piiriveere Liider ja Leo Kütt.

 
 

Esimene sihtpunkt oli Ape loominguliste ideede keskus, kus tutvustati nii omavalitsuse kui Aluksne Leader tegevusgrupi poolt ellu viidud projekte ja organisatsiooni toimimist. Nagu meil, on ka Aluksne tegevusgrupil suurim rahasutse protsent suunatud ettevõtlusele, järgneb kogukondade ja kogukonnateenuste arendamine ning seejärel avalik ruum.

 
 

Esimese ettevõttena külastasime 2012. aastal asutatud metalliettevõtet OÜ TTR Company. Leader-programmi kaudu tuule tiibadesse saanud organisatsioon tegeleb metalli töötlemise ja metalltoodete valmistamisega. Ettevõtte omanik Teters Nauris oli seisukohal, et see on alles algus ja sihid järgmiseks viieks aastaks on mehel kõrged. Juba praegu teeb TTR Company ka rahvusvahelist koostööd ja tulevikus on plaan tulla välja omatoodanguga. Nauris oli seisukohal, et positiivsusega lööb elus alati läbi ning usub, et tulevikus me veel kuuleme temast.

 
 

Seejärel külastasime Ape kohalikku keskkooli Davija Ozolina, milles on ellu viidud erinevaid Leader projekte eesmärgiga pakkuda koolile põhivahendeid eduka õppetöö läbi viimiseks ning ka uusi vaba aja veetmise võimalusi. Muuhulgas on loodud koolile väliklass, ehitatud kööginurk, ostetud pingpongi lauad ja tikkimismasinad. Viimase jaoks sai kooli direktor Dina Meistere inspiratsiooni külastustest Eesti koolidesse, kus vastavad võimalused juba loodud olid.

 
 

Aluksne näol on tegemist looduskauni paigaga, millega lähemalt tutvumiseks viidi meid Korneti külla, Veclaicene maastikukaitsealale. Sealgi on ellu viidud mitmeid Leader projekte, et muuta piirkond turistidele atraktiivsemaks puhkuse veetmise kohaks. Näiteks ehitati kohaliku rannajoonele 170m jalgtee, rannamaja akende, uste ja grilliga ning turistidele on suureks abiks infopunkt, millest on võimalik saada kasulikku teavet Veclaicene looduse ja selle väärtuste kohta, aga ka piirkonna looduskaunite kohtade kohta laiemalt. Korneti külast jäävad meelde sealsed looklevad teed, järved ja kuppelmaastik, mis avaldus külastajaile kõige paremini kohalikust vaatetornist.

 
 

Esimese päeva lõpetasime Ziemer’i mõisas, mis tänu Leader toetusele uue katuse sai. Uue katusekatte paigaldamine oli eelduseks nii hoone enda kui selles edasi elava kultuuri- ja ajaloopärandi säilitamisele, mida sealne mõisaproua Dita Balčus südamest säilitada soovib. Balčus’i plaanid mõisaga on suured ning juba tuleva suve augustikuul on seal võimalus näha mõisateatrit.

 
 

Õppereisi teine päev algas Aluksne maakonna kogukonnakeskuses, kus kogunevad erinevad vabatahtlike ühendused ja aktiivsed kodanikugrupid. Lisaks kohalikule Leader tegevusgrupile on keskus kogunemispaigaks ka näiteks pimedate ühingule, usuorganisatsioonidele ja paljudele teistele. Tänaseks päevaks on tugikeskuses ellu viidud kolm Leader projekti ning seda selleks, et rahval oleks koht, kus oma kogemusi ja ideid jagada ning ellu viia. Keskuses tutvustati Kagu-Eesti tegevusgruppidele Aluksne tegevusgrupi statistilisi näitajaid ja edulugusid, millest mitmetega saime ka ise kohapeal tutvuda.

 
 

Seejärel tutvustati meile Aluksne saart, millele viib laulev ja õhtupimeduses ka valgusemängu pakkuv sild. Tegu on paigaga, mis pakub kõigile midagi – lastele ja noortele mänguväljak ja staadion; kultuurihuvilistele loss, lossivaremed ja vaatetorn; puhkuse nautijatele rannaala ja restoran jpm. Saarel käies oli näha, et tegu on paigaga, mis on kohaliku kogukonna jaoks tõesti oluline – rahvast liikus palju ja inimesed tundsid pakutavatest võimalustest siiralt rõõmu.

 
 

Lõuna veetsime Benevilla hotelli ja kohvikukompleksis. Tegemist on suurima Leader projektide investeeringuga, mis Aluksne tegevusgrupi poolt ellu viidud on. Üks projektidest hõlmas hoone rekonstrueerimist eesmärgiga luua hubane 6-toaline hotelliala ning teine kohviku loomist, kus pakutakse lisaks muule ka omatoodangut erinevatest puuviljadest ja marjadest tehtud toodete näol.

 
 

Teine märkimisväärne Aluksne tegevusgrupi Leader programmi edulugu on õmblustöökoda OÜ Linden. Firma tegeles aastaid rõivaste müügiga ning otsustas seejärel ka ise tootmisega tegelema hakata. Aastal 2017 viiski firma ellu Leader projekti, luues kohaliku õmblustöökoja ning alustades naiste rõivaste tootmist. Hetkel müüakse toodangut peamiselt Lätis kaubamärgi Lina või Branchess nime all, kuid ettevõtte juht Kalvis Zarins tõdes, et tulevikumastaabis on eesmärk ka rahvusvahelisele turule laieneda.

 
 

Õppereisi viimase objektina külastasime Aluksne Banitise jaama raudteekompaniid, kuhu on rajatud muuseum, milles saab kogeda enam kui sajandi jagu raudteede ajalugu nii videopiltide kui eksponaatide näol. Muuseumi interjöör on inspireeritud rongidest ning pakub lisaks visuaalsele võimalust osa saada turistidele suunatud elamussõidust “Maitsed”, kus degusteeritakse kohalikku toodangut ning mis päädib meeleoluka rongirööviga. See sama 33-kilomeetri pikkune Gulbene-Aluksne liin on eriline ka selle poolest, et sel toimub endiselt igapäevane reisijate vedu.