Kuniks külades leidub aktiivseid sädeinimesi, püsivad väiksed külad kaardil! Põlvamaal, Säkna külas, on selle jaoks veerand sajandit Rehepeo traditsiooni hoides tubli tööd tehtud. Säkna küla on üks Rehealuse Seltsi liikmetest, kuhu kuuluvad ka naaberkülad Jaanimõisa ja Suuremetsa.

Seltsi põhitegevuseks on külaelu edendamine ja ürituste korraldamine. Üks traditsioonilistest üritustest – Säkna rehepidu – tähistab tänavu oma 25. juubelit, mida tähistatakse sedapuhku kahepäevase REHEFESTiga! Rehehoonet kasutatakse nii kogukonnaürituste läbiviimiseks kui renditakse eraüritusteks, näiteks pulmadeks.

Rehekompleksile hakati uut elu sisse puhuma 26 aastat tagasi, kui vihmasel jaaniõhtul külarahvas katust peakohale vajas. Kuigi rehehoone on aegade algusest olnud küla ühiskasutuses – algselt viljakuivatina – siis nüüd otsustati luua mõnus paik koosviibimiseks. Nii hakkaski kogukond ühise eesmärgi nimel tööle ning rehehoonest sai koht, kus külarahval hea koos käia.

Nüüdseks on kogukonnapeost kasvanud välja midagi veel suuremat ning rehepidu on viimased kümmekond aastat olnud vabaõhuüritus – rehe alla enam naljalt ei mahu. „Rehepidu toimus esmakordselt väljas tegelikult tänu Kihnu Virvele,“ meenutab Hinrikus 2016. aastal toimunud menukat rehepidu, kui peaesinejana astus ülesse Kihnu Virve. Ka möödunud aastal esines rehepeol Kihnu Virve, kes korraldajate poolt limusiiniga Kihnust Säknasse ja tagasi toimetati. „See oli kõva veenmine,“ tunnistas Hinrikus, kuna kontserttegevusega Virve siis enam ei tegelenud.

Kui esimesed aastad välilava renditi, siis 2020. aastal otsustati taotleda LEADER toetust seltsile isikliku välilava soetamiseks. „Seda tellimist hakkas nii palju olema,“ tõdes Henrik. Lisaks välilavale on Partnerluskogu toetuse kaasabil rehehoonet heakorrastatud, soetatud murutraktor ja diiselgeneraator, mis seltsi vägevate ürituste korraldamise võimalikuks teeb.

Rääkides tulevikuplaanidest, on eelkõige soov rehepeo traditsiooniga jätkata, kuid ühe unistusena jäi kõlama ka rehehoone katusevahetus. „Võiks olla midagi autentset ja ajastutruud, näiteks laastukatus“ ütles Henrik.

Säkna REHEFESTist oodatakse osa saama 11. ja 12. augustil! Tänavu kestab üritus esmakordselt kaks päeva – „Reedesel päeval toimub nostalgiline rehepidu nagu oli see 90ndatel ja laupäeval tänapäevases vormis,“ sõnas Hinrikus. Rohkem infot REHEFESTi kohta leiab SIIT, kohtumiseni Säknas!