Möödunud nädalavahetusel toimus IX. avatud talude päev! Kokku osales üle-eestiliselt tänavu 357 talupidamist, neist 19 Põlvamaalt, kes oma ettevõtmised külastajatele avasid.

Põlva maakonna talude peale oli keskmine külastatavuse arv 450 inimest, tänavu olid kõige menukamad talud KODAS Siidrikoda, Erastvere külaselts ja Tamme Traube. Kõige enam talusid oli avatud Kanepi vallas – 9 talu.

Tegevusvaldkonniti jagus huvipakkuvat tõenäoliselt kõigile! Näiteks oli põnev tutvuda Räpina vallas tegutseva ettevõttega Villatoode OÜ ehk MÄÄ Villagraanul, kus nüüd, lisaks lambavillast tehtud väetisgraanulitele toodetakse ka peenravaipa ja multšikangast! MÄÄ lambavillast tehtud graanulid ka „Lõuna-Eesti aasta toode 2022“.

Kanepi vallas võimalik tutvuda Ala Juusa talu ja RÜÜP-iga, kus tegutseb toimiv puhkemaja ning tegeletakse viinamarjakasvatusega ja joogitootmisega. Perenaine Kersti Seeme viis läbi tootmist tutvustavaid tuure ning kõigil külastajatel oli võimalik toodangut kohapeal degusteerida ja soetada. Oli rõõm näha, et tehakse koostööd ka kohalike ettevõtetega – maiustustega kostitas Maiasmaa ning soolasema kõhutäie eest hoolitses Taevaskoja Meejaam.

Marjakasvatusega tegeleb ka Eesti Saskatoon. Saskatooni ehk toompihlaka marjad on äärmiselt kõrge toiteväärtusega, sisaldades nii vitamiine, mineraale, antioksüdante kui kiudaineid, mistõttu peetakse saskatoone lausa supertoiduks! Talus kohapeal, Maaritsas, oli võimalik proovida erinevaid saskatoonimarjade tooteid – näiteks jäätist, moosi, kooki jmt.

Taimekasvatusega tegeles ka tänavu esmakordselt oma talu uksed avanud Rohu Taimeaed. Kohapeal oli võimalik tutvust teha ja soetada nii ilupuid- kui põõsaid ning püsikuid. „Oleme väga rahul ja õnnelikud, ning soovime kindlalt ka järgnevatel aastatel osaleda,“ sõnas talu peremees Urmas Roht avatud talude päevale tagasi vaadates. Oma aia avas huvilistele ka Signe Lilled, mille erilisest õiteilust oli võimalik osa saada nii kollektsioon- kui müügiaias.

Veel üks uustulijatest oli Kukepätsi talu, kus tegeletakse vanatehnika kollektsioneerimisega. Masinapargis oli nii päästeteenistusautosid, traktoreid, autosid kui muud põnevat!

Aitäh kõigile Põlva maakonna taludele avatud talude päeval osalemise eest!