7.-8. august toimus LEADER suveseminar Raplamaal. Esimesel päeval toimusid traditsioonilised õppereisid, mis andsid ülevaate piirkonna LEADER projektide edulugudest ning teisel päeval leidis aset seminaripäev „Rabavad ideed Raplamaal – mis on heaolu võti?“.

Põlvamaa Partnerluskogu tegevmeeskond osales õppereisil „Küla ja linn – kui erinevad on?“, mida viis läbi Raplamaa Partnerluskogu tegevjuht Rita Triinu Peussa. Õppreisi alguspunkt oli Rapla kultuurikeskuses, mille juhataja Age Rebel andis ülevaate kultuurikeskuse hoonest, seal toimuvast ja teostatud LEADER projektidest.

Seejärel külastasime Minna Marmelaadi, mis on saanud mitmeid auväärseid tunnustusi nagu Raplamaa „Vapustav toode 2021“, Eesti parima talutoit „Parim delikatess 2022“ ja Eesti mahetoidu auhind „Parim mahetoit 2022“. Ettevõtte juht Siret Elmi jagas oma teekonda ning näitas ka tootmispoolt. Kuigi Minna Sahver OÜ on inspireritud Sireti vanaemast Minnast, andis ettevõtte loomisele 2010. aastal tõuke Sireti poeg, kes oli saanud piisavalt suureks, et kommi küsida.

Vanaema Minna eeskujul valmivad kõik marmelaadid käsitööna ja ei sisalda säilitus- ega värvaineid. Marjad, puu- ja köögiviljad ostetakse kokku mahekasvatajatelt ning metsamarjad on korjatud Eestimaa mahealadelt. Puhastatud andidest valmistatakse püree, mis annab marmelaadikommidele naturaalse värvi.

Külaelust saime ülevaate Valtu Seltsimajas, mis asub Kaerepere külas, mis on Raplamaa aasta küla 2023! MTÜ Arendusselts Koduaseme tegemistest andsid ülevaate Leaanyka, Reelika, Teele ja Helen. Räägiti nii MTÜ tegvustest kui külastasime MTÜ poolt rajatud LEADER objekte – rula- ja mänguväljakut ja Valtu-Nurme külaplatsi. Oli inspireeriv ettekanne ja rõõm näha inimesi sära silmis kogukonna heaks tegutsemas!

Viimase kohana külastasime õppereisi käigus Paluküla Mäe Keskust, kus anti ülevaade spordikeskuse arendamisest. Ka praegu käib vilgas töö Paluküla teenindushoone ehitamisega, milles luuakse olmetingimused terviseradade kasutajate jaoks – mh riietusruumid ja pesemisvõimalused – ja ehitatakse ruumid inventari hoiustamiseks ja vajalike tööde teostamiseks.

Toosikannul toimus pidulik tänuõhtu, kus tunnustati aasta LEADER tegijaid, kelleks tänavu said Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht Tiina Ivask ja Eesti Leader Liidu aseesimees Rafael Milerman. Lisaks jagati ka LEADER elutöö tunnustusi, mille said Silva Anspal, Jaak Vitsur, Heiki Vuntus, Mercedes Merimaa ja Arno Kannike. Õnnitlused kõigile tunnustuste saajatele!

Seminaripäeva avasid Raplamaa Partnerluskogu juhatuse esimees Elari Hiis ja Ave Bremse. Seminaripäeval astusid ülesse Toosikannu Puhkekeskuse eestvedaja Leo Kass, endine Raplamaa Partnerluskogu juhatuse esimees Triin Matsalu, maakonna kultuuri- ja hariduse spetsialist Age Tekku, maakonna ettevõtjate toodangu koondaja Rika Rikkalik, Raplamaa toidutootjate ja hooviOTT-i esindaa Anni VAHTER, regionaalminister Madis Kallas, Puhka Eestis portaali tegevustest ja koostöövõimalustest rääkis Piret Koodi ja heaolu rekreatsioonist Euroopas LEADER näidetest rääkis Ave Bremse. Kõiki ettekandeid on võimalik vaadata SIIT.

Põlvamaa Partnerluskogu tegevmeeskond tänab Raplamaa Partnerluskogu, METK ja Eesti Leader Liitu suveseminari korraldamast! Olid sisukad ja inspireerivad päevad, aitäh!