Möödunud nädala lõpul toimus Partnerluskogu õppereis MTÜ Arenduskoda tegevuspiirkonda. Kahel päeval külastati mitmeid põnevaid ettevõtteid ja kogukonnaeestvedajaid. Õppereisi esimene sihtkoht oli värskelt renoveeritud Jäneda Aidahotell, kus meid tervitasid Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus ja OÜ Jäneda Mõis esindaja Elo Kallas.

Jäneda Aidahotelli renoveerimist toetas ka LEADER, hotellis on 12 kahekohalist tuba, mille voodid on soetatud MTÜ Arenduskoda kaasabil projektiga “Kvaliteetne voodi hotellis tagab rahuloleva kliendi”. Jäneda mõisakompleks on suur ning tegevusvaldkondi palju, lisaks majutusasutustele kuuluvad kompleksi näiteks teatriruumid ning restoran Musta Täku Tall.

Õppereisi jätkasime Aru Mõisas, kus peamiseks tegevusvaldkonnaks on käsitööveinide valmistamine. Joogitootmisega on aastasadu tegeletud ka Moe Mõisas – 1688. aastal rajati Moe Mõisa õlleköök ja 1887. aastal tehti esimesed sammud piiritustehase loomiseks, kui uue omaniku Jakob Kurbergi eestvedamisel alustati töödega aurujõul töötava Moe piiritustehase, liköörivabriku ning õlle- ja limonaaditehase rajamiseks. Praegu tegutseb mõisakompleksis restoran, muuseum ning tegeletakse joogitootmisega ja müümisega.

Kadrinas külastasime lõputult avastamisrõõmu pakkuvat muuseum-nostalgiakeskust, kus on enam kui 1000m2 pinda. Nostalgiakeskusest leiab lõputult palju Nõukogude aja esemeid alates niidirullist kuni traktorini välja. Peremehe hobist koguda vana kraami on välja kasvanud midagi hoomamatult suurt – see külastus viis õppereisil osalejad tõelisele nostalgiaretkele.

Lääne-Virumaa loodus on praegu tõeline talvevõlumaa, millest saime osa ka õdusas Kuusiku Loodustalus, kus perenaine Sirje Kuusik andis ülevaate sealsetest tegemistest ning teostatud projektidest. Talus peetakse väga lugu mahedast kohalikust toidust ja looduse ehedusest. Pakutakse nii toitlustust, majutust kui erinevaid lisateenuseid.

Õppereisi teise päevaga alustasime Hara Sadamas, kus põimuvad omavahel imeline Lahemaa loodus ja militaarajalugu. Selle, endise sõjaväesadama arendamisega tegeleb alates 2015. aastast MTÜ Hara Sadam, kelle eesmärk on väikesadamat arendada, säilitada ja kaitsta. Hara Sadam on värav merele nii noorpurjetajatele, kaluritele kui turistidele – eriti suvehooajal, kui pakutakse erinevaid meelelahutustegevusi, paadirenti, matkajuhiteenust, tegutseb sadamarestoran jmt.

Kohaliku kogukonna kultuurielust saime ülevaate Kolgaküla rahvamajas, mille eestvedaja Kaisa Linno andis ülevaate sealsetest tegevustest. Linno valmistas parasjagu ruume ette õhtul toimuvaks Kolgaküla mälumänguks – tegu on legendaarse mälumängudesarja 27. hooajaga! Rahvamajas toimuvad erinevad kultuurisündmused, tegutsevad huviringid ning võimalik on ka ruumide rent oma ürituste tarbeks.

Õppereisi lõpetasime Valgejõe Veinivillas, mille perenaine Tiina Kuuler tutvustas veine ja nende tootmist ning kostitas tõelise talugurmee lõunaga. Veinivilla peremees andis põneva ülevaate piirkonna ajaloost – Valgejõe kõrtsi on nimetatud juba 1586. aastal, kui Kolga mõisa revisjoniraamatust on leitav ärakiri kõrtsi rendilepingust.

Partnerluskogu tänab omaltpoolt kõiki ettevõtjaid ja kogukonnaeestvedajaid oma tegemisi tutvustamast ja inspireerimast!