Karilatsi vabaõhumuuseum täitus laupäeval tõelise jõulumeluga! 9. detsembril kogunesid Põlvamaal elavad ukrainlased Karilatsis, et tutvuda eestlaste jõulukommete ja traditsioonidega. Toimusid erinevad töötoad, mängiti rahvalikke mänge ja mis peamine – pandi algus uue võrgustiku loomisele, et edaspidigi midagi ühiselt ette võtta.

Muuseumi territooriumil toimus neli töötuba, kus tutvuti eestlaste vanarahvakommete ja traditsioonidega. Rehetares toimus küünlavalgel vana-eestlaste jõulukommete tutvustus – näiteks visati õnne õuele toomiseks parrele põhku. Samuti mängiti erinevaid rahvamänge: saapavise, veeti vägikaigast, läbiti rebaselõksu ja ei muidugi puudunud ka köievedu.

Teises töötoas valati lõkketule ääres küünlarasva, et saadu pealt ennustada. Kuigi kohapeal lasti loovusel lennata ja ennustati kohe küünlarasvast ilmunud kujundi pealt, siis muuseumi töötaja selgitas, et omal ajal tehti seda küünlaleegi abil, kui seinale tekkinud kujundi vari andvat kõige õigema vastuse tuleva aasta kohta.

Koolitares said ukrainlased osa vanaaja koolitunnist Karilatsi koolimajas. Koolipreili juhendamisel sai tõlgi abil tutvuda vanas kirjas õppetükkidega, rehkendada arvelaual – muide pidavat see neilgi endiselt mõnedes kohtades kasutuses olema – ning kirjutada suletindiga.

Vanas taluhoones oli võimalik osa saada autentsest elamust, mille interjöör oli jõulurüüs. Kuusk kaunistatud õunte ja kommidega, ruumist õhkas kaneeli- ja kardemonilõhna ning ahjust kiirgas mõnusalt sooja. Lauldi nii Eesti kui Ukraina rahvalaule, ennustati tassi alla peidetud esemete abil ja maitsti piparkooke.

Külamajas toimus ühine lõuna, mängiti rahvamänge, valmistati jõuluehteid, kaunistati piparkooke ja loomulikult ei puudunud jõulumelust ka jõuluvana! Pakkide lunastamisel saime kuulda ukraina rahvalaule ja luuletusi. Oli mitmeid traditsioone, mis ukrainlastel kui eestlastel ühtisid, kuid mis peamine – jõulurõõmu ja -rahu hindame me kõik ühtmoodi.

Üritusega pandi alus uue võrgustiku loomisele, et toetada ka edaspidi Põlvamaal elavate ukrainlaste kogukonda, aidata neil kohaneda ja tutvustada kohalikku kultuuri. Üritusel osalesid mitmed vabaühenduste eestvedajad, kelle südameasi on algusest peale olnud sõjapõgenike toetamine meie keskkonda sisseelamisel.  

Partnerluskogu poolt algatatud ürituse näol oli tegemist Siseministeeriumi vahenditest Vabaühenduste Liidu kaudu toetatava Eesti Leader Liidu vihmavarjuprojektiga. Ürituse korraldamisel oli suurim tugi just kohalikel vabatahtlikel, eesotsas Kaisa Tammojaga, kes pälvis ka 2023. aastal Põlva valla aasta vabatahtliku tiitli.

Ürituse galerii on leitav siit: Jõulupäev Karilatsis