Aprilli algul tutvus Põlvamaa Partnerluskogu delegatsioon Inglismaal õpetlike ja inspireerivate kohaliku algatuse projektinäidetega. Põlvamaa LEADER tegevusgrupi võõrustajaks oli Põhja-Inglismaal Šotimaa piiri lähedal tegutsev Northumberland Uplands LEADER tegevusgrupp.

Eriti muljetavaldav oli väikese külapoe „Humshaugh Village Shop“ sünni- ja arengulugu. „Humshaugh Village Shop“  loodi kogukonna algatusel 2009. aastal. 

   

Kõik algas meilegi tuttavast probleemist – hoolimata elanike vastuseisust suleti külas asuv postkontor. Külaelanikud tegid korjanduskampaania külapoe-postkontori asutamiseks. LEADER toetas nende projekti 26 tuhande euroga. Nüüdseks ka turismiinfopunktiks kujunenud külapoe avamine osutus väga edukaks algatuseks. Tänaseks on sama kogukonna eestvedada veel neli projekti – „Küla ühised kütuseostud“, „Kandekotid ümber maailma“, „Värske õunamahl“ ja “Külakõrts-kooskäimiskoha käivitamine.” Projektid on hakanud ennast majanduslikult nii hästi tagasi teenima, et kogukonnal on tekkinud oma raha, mida küla arendamise huvides ühiselt edasi investeerida. Raha kasutatakse ka heategevuseks. Näiteks toetatakse õppevahendite ostmist kohalikus koolis käivatele vähemkindlustatud lastele. Projekti eestvedaja Dick Moules´i sõnutsi on neil lähiajal plaanis osta kogukonnale elektriauto. Elektriauto on mõeldud teenuse osutamiseks eakatele kogukonnaliikmetele, kes ise enam autojuhtimisega hakkama ei saa.  Küla projektides lööb kaasa üle 50 vabatahtliku.

Partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle oli kogukonna eduloost üllatunud. „On nii tore näha, et Inglismaal ei jää heategu märkamata. See tegus kogukond pälvis 2013 a. Inglismaa „Maaelu Oscari“, kui parim külapood. Kõrgeim autasu ootas neid aga möödunud aastal, mil saadi kuninganna auhind parima vabatahtlike poolt osutatava teenuse eest. Loomulikult anti auhind kogukonnale üle kuninglikul aiapeol.“

Lisaks kogukonnaprojektidele saime tutvuda ka innovatsiooniprojektiga – Kielderi Observatoorium on üks silmapaistvamaid kohti Inglismaal. Nimelt asub väike observatoorium paigas, kus ei ole linnade valgusreostust. Mägede ja metsade vahel peidus olev observatoorium saadab moodsate IT-lahenduste abil kogu vajaliku info otse teadlaste arvutitesse.

Põlvamaa Partnerluskogu juhatuse esimees Andrus Seeme sõnas, et observatooriumist saadud uued ideed soovib ta rakendada Krootusele rajatava vaatlustorni sisustamiseks. 

 

 

  

Arvestades Ühendkuningriigi pikka ajalugu ja kultuuri, on meil sealt palju õppida. Nii sajanditevanused lossid kui kaitsemüürid on pandud „rääkima“ oma lugu. Turismiobjektid on hästi viidastatud ja eksponeeritud.
Lisaks projektinäidetele külastasime ka Põlva jalgpalliklubi Lootos koostööpartnereid Newcastles. Koostöö arenduseks on lisaks käimas Põlvamaa Partnerluskogu poolt toetatud ühisprojekt, kus jalgpalliklubi Lootos poolt koordineeritava projekti partneriteks on Newcastle jalgpalliklubi Inglismaalt ja Kulikovka rajooni jalgpalliklubi Ukrainast.