20.-21. septembril toimus Poolas Kielce linnas konverents „Koostööprojektid ja maaelu areng“, millest võttis osa Põlvamaa Partnerluskogu projektikoordinaator Rahel Lillemäe.
 
Konverentsi korraldas sealse piirkonna LEADER tegevusgrupp Świętokrzyskie LAG Network. Konverentsi eesmärgiks oli arutada rahvusvaheliste koostööprojektide olulisuse ja mõju üle maapiirkondade arengule, anda praktilisi juhiseid projektide algatamiseks ning võimaldada osalejatel leida koostööpartnereid silmast-silma suheldes. 

Konverentsipäeval olid kavas ettekanded ja töögrupid. Peter Toth, Euroopa Maaelu Arengu Võrgustiku LEADER programmi ekspert rõhutas erinevaid aspekte, mis on piiriülese koostöö algatamise puhul olulised. Selleks on näiteks kohalik vajadus projektis planeeritava tegevuse järele. „Ilma praktilise vajaduseta, tehes projekti lihtsalt projektitegemise pärast, sellest asja ei saa,“ kinnitas Peter Toth. Samuti on koostööprojekti õnnestumiseks määrava tähtsusega tulevaste partnerite vahetu tutvumine enne koostöö planeerimist. „Kaugeltki mitte igast kohtumisest ja planeerimisest ei sünni koostööprojekti, seega tuleb tegevusgruppidel varuda palju kannatust,“ julgustas Toth.
 


Töögruppides mängiti rahvusvahelise koostööprojekti protsess läbi. Foto: Świętokrzyskie LAG Network
 
Samuti tutvustati LEADER koostööprojektide algatamise protsessi Poolas ja paljudes teistes riikides, kus vastupidiselt Eestile tuleb rahvusvahelise ühisprojekti rahastuseks konkureerida teiste taotlejatega. See aga teeb rahvusvahelise ühisprojekti algatamise keeruliseks ja aeganõudvaks, mistõttu on taotletavate ja elluviidavate projektide hulk oodatust madalam.

Ürituse teisel päeval tutvustati osalejatele Świętokrzyskie piirkonna tähtsamaid vaatamisväärsusi, millele kõigile on õla alla pannud ka LEADER programm. Enim paelus külastajaid suurprojekt, kus aastal 2010 rajati Huta Szklana külla tühja koha peale keskaegne küla ning koolitati giidideks välja 40 kohalikku elanikku, kes leidsid tööd „külas“, tutvustades huvilistele keskaegseid töömeetodeid ja eluolu. Keskaegne küla sai nii populaarseks, et kogu piirkonna tuntus turismisihtkohana on jõudsalt kasvanud.

Konverentsil  oli üle saja osaleja, esindatud olid enamus Euroopa Liidu riike.