Juba seitsmendat aastat tunnustatakse Põlvamaa ettevõtjaid Rohelisema Märgiga. Novembri lõpus lisandus Põlvamaa Rohelisema Märgi kandjate hulka neli uut ettevõtet ja kahe ettevõtte uued tooted.

Uue liitujana sai Rohelisema märgi Valgjärve vallas asuv Hauka Farm, mis tegeleb küüslaugu kasvatamisega. Oma kasvatatud küüslaugust valmivad nii mahe- kui tavatooted, nt maheküüslauk mee ja tšillipipraga, palsami-äädika marinaadis või mahedas marinaadis ning õlleamps küüslaugu õisikvartest.

Rohelisema märgiga tunnustati ka Kõlleste vallas asuvat ettevõtet Jiri Blazeki Talu OÜ, kus kasvatatakse mooni ja pakendatakse kuivatatud mooniseemneid ja moonijahu.

Põlvamaa Rohelisema märgi pälvisid veel Veriora vallas asuva ettevõtte Sakura OÜ poolt toodetav kanepiõli, samuti Lauri Talu OÜ käsitöötooted – Põlvamaa vöömustriga kootud kindad, mütsid, sokid ning Kõlleste vallas asuva firma Kõlleste Garlic oma kasvatatud sibul ja küüslauk ning marineeritud küüslauk.

Varasemalt Rohelisema Märgi pälvinud ettevõtetest tunnustati seekord Peedo talu seitset toodet: Mahlaveski koduseid mahlu ja glögisid (nt õuna-ingverimahl, õunamahl kaneeliga, jõuluglögi mustsõstraga).

Viiekümnenda ettevõtjana lisandus Rohelisema märgi ettevõtjate hulka Roy Strideri Mustamõisa vägivallatu lambanahk ja toortatrapadjad, mis sisaldavad rahustavaid ürte ja Himaalaja kaljusoola. Siit ka hea näide Rohelisema märgi ettevõtjate omavahelisest koostööst – patjades sisalduvad taimed pärinevad esimeste seas Rohelisema märgi pälvinud Orapera talust ja Süvahavva Loodustalust.

“On rõõmustav olla juba viiekümnes Põlvamaa Rohelisema Märgi pälvinud tootja, see on ju meie oma maakonna nn Appellation d’Origine Contrôlée ehk sertifitseeritud geograafilise asukohaga tunnustatud tootemärk. Põlvamaal on see märk juba päris tuttavlik ja mina usun, et järgmise sammuna tuleks nüüd nii Rohelisem Märk kui kogu Põlvamaa muuta tuntuks Eestis ja mujal maailmas. Meie identiteedi ja majandusedu saab tagada vaid omanäolisus ning tuntus erilise ja huvitava mahetoodangu tagatise ja tootmispaigana. See on tehtav ja see kõik on meie endi kätes,” märkis Strider.

„Kui Põlvamaa Arenduskeskus 2009. aastal kohalike, puhtast loodusest pärit toodete ja teenuste märgistamist alustas, oli üheks unistuseks 50 ettevõtja ja ettevõtmise koondamine ühise märgi alla. Numbritest veelgi olulisem on aga märgi laiem sisu ja mõju maakonna mikro- ja väikeettevõtjatele. Minu arvates on selle aja jooksul esile kerkinud mitmeid uusi ettevõtteid, loodud omanäolisi ja huvitavaid tooteid ning tekkinud on arusaam, et kõik on võimalik. Mitmed kunagised väikesed alustajad nagu näiteks Põhjala Teetalu on kasvanud säravateks tähtedeks Põlvamaa ettevõtlusmaastikul,” sõnas Põlvamaa Rohelisema märgi komisjoni liige Kaire Mets.

Põlvamaa Rohelisem märk ühendab Põlvamaa looduslikust toorainest ja kohapeal tehtud kvaliteetseid tooteid ja teenuseid ning seda väljastatakse alates 2009. aastast. Tänaseks on Põlvamaa Rohelisema märgiga tunnustatud üle 250 tootenimetuse, mida pakub 50 Põlvamaa ettevõtet.

Rohelisema märgi loomise mõte tekkis Põlvamaa ettevõtjate ühisarutelude käigus ning selle väljaandmist kureerib Põlvamaa Arenduskeskus. Rohelisema märgi kujundus ja idee on seotud maakonna tunnuslausega “Põlvamaa – rohelisem elu”.
 

Lisainfo:
www.polvamaine.ee