23.-27. septembril viibis Põlvamaa Partnerluskogu juhatus õppereisil Hispaanias.  Külastati Andaluusias El Condado de Jaeni maakonnas asuvat sõprustegevusgruppi, tutvuti nende poolt toetatud projektidega ning arutati koostöövõimaluste üle.

„Tegevusgrupp, mida külastasime, sarnaneb paljuski Põlvamaa Partnerluskoguga – tegevuspiirkonna moodustavad 8 omavalitsusüksust ning strateegia eesmärgid on samad, mis meil. Samas on hispaanlastel Leader-kogemust juba 14 aasta jagu, seega olid kõik külastused ja kohtumised meie jaoks äärmiselt õpetlikud,“ sõnas partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle.

Tiheda programmi raames tutvus partnerluskogu kohaliku kultuuripärandi säilitamise ja hoidmise heade näidetega nagu näiteks väikesed hotellid, kus on säilitatud ajalooline ilme; ajaloo ja traditsioonide tutvustamisele pühendatud interpretatsioonikeskused. „Interpretatsioonikeskused on justkui modernsed muuseumid, kus puudub küll püsikollektsioon, kuid tekstide, jooniste, fotode kaartide ja audiovisuaalsete efektidega antakse külastajale edasi vaat et rohkemgi infot kui traditsioonilises muuseumis,“ sõnas partnerluskogu juhatuse esimees Andrus Seeme. „Taolist algatust võiks tulevikus ellu viia ka meie piirkonnas,“ lisas ta.

„Võitlushärgade kasvatamise mõisas nägime, kuidas oli osavalt ühendatud igapäevane farmitöö ning selle eksponeerimine ja võitlushärgade kasvatamise ajaloo tutvustamine turistidele. Paari-kolme tunnise ringsõidu jooksul saab turist end kultuuriliselt harida, kogeda eksootikat ja lõõgastuda ning farmitöölised saavad oma tööd tehtud, olgu selleks siis härgadele toidu ja joogi ette vedamine või härjavasikate märgistamine,“ kiitis algatust Seeme.

Lisaks nimetatud kohtadele külastasid põlvamaalased ka ühte kohalikku omavalitsust, vanadekodu, vorstivabrikut, pagaritöökoda, oliiviõli tootmise kooperatiivi, Unesco maailmapärandi nimistusse kantud Ubeda linna ning mitmeid teisi kohti.

„Oleme väga tänulikud oma vastuvõtjatele, kes koostasid meile tiheda ja huvitava programmi. Saime Hispaaniast palju mõtteainet, milliseid innovatiivseid ideid ning kuidas võiksime ka meie oma tegevuspiirkonnas ellu viia. Samuti jätkame hispaanlastega läbirääkimisi edasise koostöö osas, mis aitaks ühtlustada tegevuspiirkonna arengut,“ sõnas Seeme.