15.-16. november toimus Põlvamaa Partnerluskogu piirkonna üheksa valla omavalitsusjuhtidele ja arendusnõunikele õppereis Põhja-Eestisse, kus külastasime Saue, Saku, Harku ja Kiili valdasid.

Seekordse õppereisi fookus oli omavalitsuste töö korraldusel, kuidas edendatakse koostööd vabaühendustega ja kuidas omavalitsused toetavad piirkonnas külaseltside tegevust ning kultuuri, spordi ja noorsootöö projekte.

Õppereisi käigus külastasime Saue vallas Vanamõisa Vabaõhukeskust – www.vabaõhukeskus.ee , mis on valla poolt külaseltsile kasutada antud maal külaseltsi eestvõttel arendatud populaarseks vabaõhuürituste korraldamise ja perega ajaveetmise paigaks. Vanamõisas toimub augustikuus suur käsitöölaat. Külaplatsil peetakse kultuurisündmusi, kontserte, teatrietendusi, spordivõistlusi, firmade suvepäevi ning talvel korraldatakse lastele jõulumaad. Tänu arenenud infrastruktuuriga heale asukohale on kõrval eraettevõtja välja arendanud kuni 80 kohaga auto- ja haagissuvilate parkla, kämpingud ja telkimiskohad. Suure eelise piirkonnale annab rongiühenduse lähedus.

                          Kohtumine Muraste külaseltsi juhatuse liikmetega

Muljetavaldavalt tegus, ideederikas ja ühtehoidev kogukond ootas meid ees Muraste külaseltsi näitel www.muraste.ee . Kuulnud vahepeal Harku valla kiire arengu rõõmudest ja muredest, oli tore näha, kuidas uued kogukonnad on kenasti koos tegutsema hakanud. Harku vallas, kuhu näiteks aastas on juurde elama asunud üle 700 inimese ja väljastatakse üle 300 ehitusloa, toimib hästi reguleeritud valla ja külaseltside koostöö ning on välja töötatud oma rahastus- ja toetustingimused.

Saku vallas saime osa Saku õlletehase ekskursioonist ja külastasime Kiisa Vabaajakeskust, mis on taasiseseisvunud Eesti esimene spetsiaalselt kultuurimajaks projekteeritud ja ehitatud uus keskus, kus tegutsevad kohalikud huviringid tantsu, teatri, koorilaulu ja ansamblite alal ning toimuvad suuremad kohalikud tähtpäevade tähistamised.

Külakogukonna eestvõttel ja peamiselt Leader projektitoetuse abil valminud uue külamaja funktsioneerimist saime näha Kiili vallas Vaela Külakojas www.vaelakulakoda.ee . Külamaja toimimise eest seisavad hea eraisikust toetajaliikmed ja koostööpartneritest ettevõtted, kes rendivad seal kontoriruume, korraldavad seminare ja samas käib koos ka Kiili vallavolikogu.

Tagasi kojusõidu eel põikasime lõunasöögiks sisse Tallinn-Tartu maantee äärde jäävasse Viikingite külla, millest meist enamus oli seni mööda sõitnud, teadmata, mis Viikingite külas sees toimetatakse.

Täname Nelja Valla Kogu tegevjuhti Annika Jõksi ja juhatuse esimeest Anu Altmetsa külalislahke vastuvõtu ja põnevate külastuste organiseerimise eest ning Saue vallavanem Andres Laiska, Kiili vallavanem Aimur Liivat, Harku abivallavanem Erik Sandlat ja kõikide külaseltside eestvedajaid õpetlike arutelude eest.