29. oktoobri hommikul asus Põlvamaalt Läti Cesise suunas teele lustakas seltskond noori vanuses 18 kuni 28 aastat. Ees ootas Leader programmi toetusel Põlvamaa Partnerluskogu poolt rahvusvahelise koostööprojektina korraldatud viiepäevane noortelaager „Youth for Youth“ koos Läti Cesise piirkonna ja Leedu Ukmerge piirkonna eakaaslastega. Kokku osales noortelaagris 58 noort. Laager toimus Lätis Cesise lähedal turismikompleksis Rakši.
 
Rakši puhkekompleks asub Cesise linnast 5 km kaugusel, mis on heaks näiteks maapiirkonnas ettevõtlusega tegelemisest. Sealse koha tõmbenumbriteks olid kaamelid ja laamad. Kohapeal olid ka pallimänguväljakud, paintballi plats, ATV-d ja ronimisatraktsioonid lastele ning väike rand Koiva jõe ääres.

Laagri programmis oli palju erinevaid harivaid ja omavahelist suhtlemist soodustavaid tegevusi. Tehti tutvumismänge, õpiti tantsu ja toimus talendiõhtu, kus avaldusid noorte väga erinevad huvitavad anded. Laagri lahutamatuks osaks sai muusika, nii laul kui pillimäng – kitarr, lõõts ja laagris isevalmistatud rütmipillid. Meeskonnatöö harjutamiseks toimus tunnete maalimise ring ja projektikirjutamise õpituba. Noored said kuulda ka loengut karjäärivalikutest. Õpiti veel sushit valmistama, juukseid hooldama ja toimus fotojaht puhkekompleksi tundmaõppimiseks. Mida aeg edasi, seda sujuvamaks muutus omavaheline suhtlus ja kõige rohkem kostus inglise keelt.

Külastasime ka Cesise kindlust, mis oli üks võimsamaid Liivimaa ordu kindluseid ja kus nüüd tegutseb ajaloomuuseum.

Viimasel õhtul, Balti õhtul esitasid nii eestlased, lätlased kui leedukad kava tutvustamaks oma kultuuri ja piirkonna eripära. Selle juurde pakkusime ka Eestist kaasa võetud toitu. Laagri vältel oli tunda, et noored mõistavad hästi teineteist ning sarnane ajalugu ja kultuur on hea alus koostööks. Järgmised noorte kokkusaamised toimuvad märtsikuus Leedus Ukmerge rajoonis ning augustis Põlvamaal.
  
Ühisprojekti idee sai alguse sellest, et noorte lahkumine pärast õpinguid ja kutse omandamist linnadesse elama on tugev trend kõigis Balti riikides. Eesmärk on aga tutvustada noortele erinevaid majanduslikke ja kultuurilisi võimalusi just maapiirkondades tegutsemiseks ning julgustada neid seeläbi jääma või naasma pärast õpinguid tagasi maapiirkonda. Iga osaleva riigi noored saavad tutvustada oma piirkonna vaba aja veetmise võimalusi ja atraktiivset elukeskkonda ning arendada koos ettevõtlusideid.

Pildigalerii leiab siit.