Novembri esimesel nädalal külastas Põlvamaa Partnerluskogu juhatus Lääne-Harju Koostöökogu tegevuspiirkonda.
Õppekäigu eesmärgiks oli tutvumine edukate LEADER projektidega Harjumaa lääneosas.
Meid võõrustasid Lääne-Harju Koostöökogu büroojuht Piia Kärssin ja juhatuse esimees Rafael Milerman. Kuna Rafael Milerman on ühtlasi ka Eesti Leader Liidu juhatuse esimees, saime ühiselt rääkida ka laiemalt tegevusgruppide muredest ja rõõmudest ning tulevikuootustest. Loomulikult oli jutuks kogu oktoobri vältel koostöökogu tegevuspiirkonnas kestnud „Porikuu festival“.
Esimene kohtumine toimus Paldiskis, kus Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat rääkis oma valla keskkonnaprojektidest. Nimelt kannab sealne omavalitsus Rohelise valla ideed, mis kasvas välja kogukonnakomisjoni liikmete murest, kuidas säilitada loodus- ja kultuuripärandit ja hoida piirkonna väärtusi ja identiteeti. Rohelise valla eesmärgiks on kutsuda üles senisest enam mõtlema loodus- ja kultuuriväärtuste peale igal tasandil – kogukondades, omavalitsuses ja ettevõtjate seas. Suuremaks eesmärgiks on luua inimsõbraliku, säästliku ja nutika elukorraldusega omavalitsuse mudel.
Loomulikult pakkus teema meile suurt huvi, oleme ju maakonnast, mille hüüdlauseks on „Põlvamaa – rohelisem elu“.
Vallavanem rääkis, kuidas nende vallavalitsus rakendab nn rohelise kontori põhimõtet. „Saime häid ideid ja nippe ka oma büroo keskkonnasõbralikumaks muutmiseks“, rõõmustas tegevjuht Tiiu Rüütle.
Saime põneva ülevaate Peetri Tollis asuva muuseumi eksponaatidest, mis mõistagi rõhutavad piirkonna väärikat ajalugu. Paldiskis uudistasime vastrajatud linnaväljakut.

Paldiski ja Klooga vahel tegime väikse peatuse, et jalutada lauluisa ja helilooja Konstantin Türnpuu pargis. Kenasti hooldatud park andis selge sõnumi, et suurmeestest osatakse Harjumaal lugu pidada.
Kunagisest Rummu karjäärist on nüüdseks saanud selge helesinise veega järv. Ümber järve käib vilgas arendustegevus. Siin toimetavad turismiettevõtjad ja mittetulundusühingud. Külastasime endise karjääri kaldal toimetavat Paekalda Puhkekeskust. Puhkekeskuse perenaine rääkis meile ettevõtte investeeringutest ja ideedest. Puhkekeskus pakub võimalust kanuusõitudeks, parvesõitudeks, kalastamiseks, ujumiseks, piknikeks ja majutuseks. Järvekaldale paigutatud ümarad majakesed tundusid meile kohe tuttavad. Nimelt toodetakse neid meie tegevuspiirkonnas, Kanepi vallas. Seda, et teenused toimivad, saime ka ise proovida, tehes väikse sõidu elektritõukeratastega.

Esimese päeva lõpetasime Ristna sadamas. Sadama endisesse kalatšehhi on nüüdseks rajatud kena ja kaasaegne külalistemaja. Omaniku sõnul on külalistemaja rajatud eelkõige seminaride ja koolituste teenindamiseks. Seega olimegi õiges kohas, sest Ristnas viisime läbi ka juhatuse väljasõidukoosoleku.
Järgmisel hommikul tegi büroojuht Piia meile põneva ekskursiooni vastrenoveeritud Padise kloostrisse. Toredaid ajaloolisi pärleid leidub meie Eestimaal!