15.-16. novembril külastasid Põlvamaa Partnerluskogu liikmed Ida-Virumaal Kirderanniku Koostöökogu Leader tegevusgrupi piirkonda. Meie vastuvõtu ja huvitava kahepäevase programmi oli ette valmistanud Kirderanniku Koostöökogu tegevjuht Ülle Marits.

Ettevõtmine sai teoks liikmete õppereisi ja teises Eesti piirkonnas Leader toetuste kasutamisest ülevaate saamise eesmärgil.

Tutvusime Ida-Viru külade esinduse olukorraga ja külastasime uue turismiobjektina Kukruse Polaarmõisa, kus avastasime köitva ja omanäolise väljapaneku mõisa pikaajaliste valdajate – perekond Tolli tegemistest.

Heaks näiteks piirkondlikust koostööst ja läbimõeldud tegutsemisest oli Ida-Virumaa Talupidajate Liidu tegevus ja maja rekonstrueerimine kaasaja vajadustest lähtuvalt, millest andis põhjaliku ülevaate tegevdirektor Arvo Aller.

Projektidest ja saavutustest toidukultuuri arendamisel piirkonnas saime ülevaate Jõhvi Kontserdimajas kohvikus Mozart.

Toilas vaatasime sadama piirkonna arendamist ja külastasime Motovilla Puhkemaja, kus nägime nö „targa maja“ lahendusi. Renoveeritud puhkemaja on madala energiakuluga ja kaugjuhtimisega, et viia maja ülalpidamiskulud miinimumini, pakkudes seeläbi kliendile soodsamat majutushinda.

Väga positiivse vastuvõtu osaliseks saime Konju Talu kitse- ja veisefarmis, kus noor ja ettevõtlik peremees Martin Repinski tutvustas Eestis ainulaadset kitselüpsiplatsi. Talu müüb edukalt kitsepiima ja peagi on plaanis praegust 200-pealist karja suurendada ning hakata tootma ka kitsepiimast juustu, mille tegemiseks vajalike juustuvannide soetamiseks saadi Leader toetust.

Õppereisi teine päev möödus peamiselt väliobjekte külastades. Giid Ivika Maidre tegi meile Narva – Jõesuu linnaekskursiooni. Oli meeldiv näha, et Narva-Jõesuu piirkond on taas kuurortlinnana huvipakkuv ja arenev. Sõjaajaloost saime aimu Sinimägede muuseumis, kus väikese ruumi peale oli kogutud suur hulk põnevaid sõjaaegseid esemeid, mis seotud 1944. aastal Sinimägedes toimunud lahingutega. Leader toetuse abil on Sinimäe asulasse rajatud suur ja moodne avalik laste mänguväljak, mida kasutab ka kohalik lasteaed ning ajalooga seotult korraldab üks ettevõte sealkandis militaarseid seiklusmänge.

Külastasime ka huvitava ajalooga Valge Hobu Trahterit, kus mõisa ajal oli ait-kuivati ja soolaladu ning kus 1980. a. olümpiamängudeks avati restoran, mis tegutseb tänaseni, kuid mida nüüd on maantee-ehitusega tehtud uutes keerukates liiklussõlmedes raske üles leida. 

Õppereis oli huvitav ja palju häid näiteid ning uusi ideid pakkuv, samuti saime näha, et Ida-Virumaa on positiivse arenguga piirkond.

Pildigalerii leiab siit.