14.-15.augustil viibisid Põlvamaa Partnerluskogu juhatus ja tegevmeeskond külas kolleegidel Virumaal ja tutvusid sealse LEADER-tegevusgrupi Virumaa Koostöökogu poolt toetatud projektidega. Piirkonda ja projekte tutvustas Virumaa Koostöökogu tegevjuht Kadri Kuusmik.

Virumaa Koostöökogu, lühemalt VIKO tegevuspiirkonda kuuluvad Lüganuse vald Ida-Virumaal ning Vinni vald ja Viru-Nigula vald Lääne-Virumaal.

Partnerluskogu õppereis algas Tuhamäe Hosteli juures, mis asub populaarse Kiviõli Seikluskeskuse vahetus läheduses. 50 inimest mahutav hostel majutab nii seikluspargi külastajaid, lähikonnas ajuti töötavaid spetsialiste kui ka suure bussitäie turiste. „Meid üllatas kergus, millega juhataja rääkis sealse kompleksi – Kiviõli Seikluspargi, Tuhamäe Hosteli ja mäesuusa- ja lumelauarenti pakkuva OÜ Rendikeskus omavahelisest koostööst, mis toimib suuresti vastastikusel usaldusel ja heasoovlikkusel, ilma lepinguid sõlmimata ja kasuprotsenti arvestamata,“ sõnas partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle. „Soovitame klientidele vastastikku üksteist, sest oleme mõistnud, et lõpuks lõikame ju kõik sellest kasu,“ kinnitas Tuhamäe Hostelit pidava OÜ Valdus juhatuse liige Kaja Kreisman usalduse meetodi toimimist.

Tuhamäe Hosteli ees. Vasakul Kadri Kuusmik ja Kaja Kreisman. Foto: Indrek Käo

VIKO tegevjuht Kadri Kuusmik tutvustas piirkonna märgi – Virumaa Süda – sünnilugu ja arengut. Tegu on VIKO enda algatatud projektiga, mille raames loodi ja kujundati piirkonna märk, mille all toimetavad piirkonna turismiettevõtjad. „Piirkonna märk võimaldab tegeleda efektiivsemalt ühisturundusega ning selle viljad – majutus-ja meelelahutuskohtade arvu, turistide arvu suurenemine ja piirkonna tuntus kaugemal Eestis ja välismaal on juba kasvanud,“ rõõmustas Kuusmik.

Piirkonna märk Virumaa Süda Tuhamäe Hosteli seinal. Foto: Kadri Kuusmik

Üle Eesti tuntud on ka Purtse Pruulikoja käsitööõlu. Purtse õlle lugu tutvustas pruulmeister Innar Marmor. „Pärast mõnda aastat kodupruulimist ja pruulitarkuse omandamist panime sõpradega seljad kokku, ostsime Purtse kindluse vana sepikoja hoone ja hakkasime siin õlut müügiks pruulima,“ selgitas Marmor. „Ehkki käsitööõlle pakkujaid on viimastel aastatel Eestis kerkinud kui seeni pärast vihma, on Purtse õlu endale poelettidel ja klientide südames kindla koha kätte võitnud,“ on Marmor tehtuga rahul, mida kinnitasid ka külalised. Hiljuti valmis pruulikojal ka mujal maailmas populaarne, siinmail aga veel suhteliselt uudne taproom ehk koht, kus huvilised saavad sisse astuda, õlut mekkida ja seda kaasa osta. „Taproom-i ehitamise tingis vajadus, kuna huvilisi hakkas pruulikotta nii sageli sisse astuma, et see hakkas juba pruulijate tööd segama,“ on Marmor uhke huvi üle pruulikoja vastu.

Mereoja Kämping on uus ja modernne mereäärne majutuskompleks karavanturistile, kus on olemas kämpingmajad, karavanikohad, telkimiskohad, sanitaarrajatised ja kõige uuema tootena ka glämping-telgid. „Tegu on Eestis uudse lahendusega, mis seob omavahel glamuuri ja kämpingu, sobides seega nõudlikumale turistile, kes soovib magada küll telgis, aga siiski voodis,“ selgitas Mereoja Kämpingu omanik Alvar Liivaste. „80% meie külastajatest on välismaalased,“ lisas ta.

SleepyFox OÜ on Lüganuse vallas tegutsev väike õmblusfirma, mis toodab lihtsa ja ajatu disainiga kvaliteetsest puuvillast kõrgekvaliteedilisi lasteriideid. „Kangad tellime Portugalist ning suurema osa toodangust müüme välismaale,“ tutvustasid oma ettevõtet Irina Livak ja Jana Pudova. „Momendil pakume tööd kahele õmblejale, kuid kuna nõudlus meie toodete järele kasvab, plaanime laieneda.“

Põlvamaa Partnerluskogu õmblusettevõttes SleepyFox OÜ. Ees Irina Livak ja Jana Pudova. Foto: Kadri Kuusmik

Teiste hulgas tutvus Põlvamaa Partnerluskogu veel Lüganuse Küla Seltsi tegemistega ning Tulivee rannarestoraniga.
„Külaskäik Virumaale lubas meil jälle tõdeda, kui vajalik on hoida end kursis kolleegide tegemistega,“ rõõmustas partnerluskogu juhatuse esimees Andrus Seeme väljasõidu üle. „Rohkete projektinäidete varal on näha, kui suurt tööd teeb Virumaa Koostöökogu LEADER-programmi abiga piirkonna tutvustamisel ja turundamisel eelkõige turismipiirkonnana,“ kiitis kolleege ka tegevjuht Tiiu Rüütle.