Hurmi looklevate teede ja küngaste vahel asub üks maagiline paik nimega Kirsi Ponitalu. Koht, kus saavad kokku väikeste laste illusioonid ja reaalse elu tegelikkus. Nagu talu perenaine Janne Eespäev naljatledes ütles, mõjub talu külastamine lastele sageli kui külm dušš – “kõik ei olegi nii nagu multifilmides ja hobused ei olegi roosad.”
MTÜ Kirsi Ponitalu pakub lastele palju avastamisrõõmu ja päriselulist kogemust. Kogu protsess ei piirdu sugugi mitte ainult ratsutamisega, vaid alustatakse baasteadmistest – kõigepealt ohutustehnika ja sealt üha edasi. Põlvamaa Partnerluskogu LEADER toetuse kaasabiga loodigi vastav õppeklass, kus on lastel hea teadmisi omandada ja aega veeta ning vanematel mugav treeninguid vaadata.
Praegu pooleliolev projekt on ponitalule sisehalli loomine, mille katus ning tugipostid juba Partnerluskogu toetuse abiga remonditud said. Sisehall annaks võimaluse veelgi laialdasemaks ja kvaliteetsemaks teenusepakkumiseks ning oleks piirkonnas ainus.
Õppeprotsessi eelistab Janne näha kui koostööd, “et aidata kaasa mõistmisele – ei ole valesti käituvaid lapsi, vaid teadmatus,” ütles ta. Perenaine Janne peab end eelkõige esmakogemuse andjaks: “Mina olen see, kes jääb algajate vormi, annan algteadmised kätte ja kes tahab edasi areneda, siis innustan edasi õppima”.
Kogu ponitalu kontseptsioon sai alguse siis, kui soetati esimene hobune. “Nõudlus tekkis automaatselt, kui hobune õuepeal oli,” ütles talu perenaine. Igapäevane vajadus ja nõudlus hobust tööle rakendada muudkui kasvas. Ponisõitudele üritustel lisandusid ka treeningtunnid, mida Janne ise eelistab nimetada iganädalaseks järjepidevaks tegevuseks. Janne südamesoov on tagada huvilistele võimalikult positiivne ja turvaline esimene kogemus ning põhifookus on algteadmiste jagamisel, kuid ta tõdeb, et valdkond ei ole lihtne.
Sestap on ka talu just ponidele fokusseeritud, “väikestega on hea turvalisust tagada ja väikseid kardetakse vähem, sest nad on väiksemad,” tõdes talu perenaine. Teisalt rõhutas ta, et poni ei tähenda alati pisikest, vaid poni tähendab poniklassi, ehk turjakõrgusega kuni 148cm.
Ratsutamishuvilisi ponitalus jagub. Lisaks huvilistele teistest valdadest tehakse koostööd Kanepi valla ja kohalike noortekeskustega, võimaldades noortele kuni 19. eluaastani tasuta huvitegevust. See hõlmab nii hobutegevuse pakkumist kui ka muid projekte, näiteks tänavu aastal malevlastele tegevuse korraldamine. “See suvi käisid malevlased meil kolm päeva ja sellest oli tõeliselt suur abi,” ütles Janne “nad olid tõesti tublid, jääb üle ainult tänada.” Ta lisas, et tegelikult on igasugune abi talupidamist toetanud, arendanud ja tugevamaks teinud ning häid koostööpartnereid on ponitalul veelgi, näiteks Postitee ja Maanteemuuseum.
Kirsi Ponitalu eesmärk pikemas perspektiivis on jätkusuutliku tegevuse säilitamine, Janne on avatud nii asjahuvilistest läbisõitjatele kui uutele kogemuste soovijatele. Lisaks on võimalik talus korraldada laste sünnipäevi või rikastada isiklikku üritust ponisõiduga. Ponitalu kohta leiate rohkem infot Facebookist “Kirsi Ponitalu”.