23. juulil toimus Kooraste mõisa lähedal Kooraste Suurjärve ääres külapäev, millega tähistati 500 aasta möödumist Kooraste esmamainimisest. Kooraste küla asub Kanepi vallas ja külapäeva tähistamist toetas ka Põlvamaa Partnerluskogu Leader programmi kaudu.
Peeter Raudsepp, üks külapäeva korraldajatest rääkis, et inimasustus on Koorastes olnud juba aastatuhandeid, kuid asunduse kirjalikku ajalugu võime lugeda aastast 1511. „Et ka tänapäev oleks jäädvustatud tulevastele põlvedele ja mälestuseks kaasaegsetele, valmis Kooraste raamat, kus on kirjas meenutusi ja mälestusi möödunud aegadest ning killukesi ka tänapäeva elust. Eriliseks teevad raamatu seal olevad Kooraste järvede põhjakaardid, illustreerituna 3D- piltidega,“ tutvustas teost Kooraste külavanem Urmas Kivirand.
Päeva alustuseks avati Kooraste mõisa munakiviteele paigutatud mälestuskivi Kooraste küla 500.
Päeva peakorraldaja Urmas Kiviranna sõnul tekkis mõte külapäeva korraldada juba aasta tagasi. Varasematelgi aastatel on muusikahuvilistel olnud põhjust juuli lõpus Kooraste tee jalge alla võtta – seda eelkõige suurepäraste aiapidude tõttu. Nimelt suvitab juba aastakümneid Kanepi vallas Prantsusmaal elav ja tegutsev viiuliõpetaja, kes igal aastal toonud siia kaasa ka oma õpilasi. Suvepuhkus päädis kahel viimasel aastal üpris rahvarohke aiakontserdiga, kus lõid kaasa ka Põlva- ja Võrumaa viiuldajad. Aiapeo traditsioon jätkus ka tänavu. Viiulikontserdil kõlas muusika Prantsusmaa ja Põlvamaa viiuldajatelt.
Kooraste tähtpäeva ilmestas ka selleks puhuks kirjutatud näitemängu esietendus. Tegu on algupärase Jan Rahmani kirjutatud näitemänguga „Varetepalu“. Näidend põhineb siinse paikkonna lugudel ja legendidel, vaatuste üleminekutel laulab Kanepi segakoor Kanepi kihelkonnast üles kirjutatud regilaule. Näitemängus lööb kaasa Kanepi seltsimaja näitetrupp ja Kanepi ANK-i Dramatiino.
Pärast näitemängu oli külapäeval simman ansambliga K.O.I. Kooraste ja Kanepi jahiselts oli vanas pullilaudas üles seadnud trofeede näituse.
Külapäeva tähistamisele eelnevalt lõi külarahvas kaasa talgutel, kus puhastati järveäär võsast ja tehti heakorrastustöid. Urmas Kivirand tõdes, et just talgud on ühendanud jõud ja äratanud külarahvas ärksust ja meelsust midagi korraldada ja sellest ise osa saada.
Rohkem infot: www.kooraste.eu