Sadakond noort ja paarkümmend noorsootöötajat kohtuvad kolme päeva jooksul Põlvamaa noortekeskuste VI suvepäevadel “Sõpradega Ahjal”.
 
Suvepäevade raames matkavad noored Illimari radadel, maalivad, mängivad jalgpalli, sõidavad kanuudega ning lõpetavad suvepäevad Tuglase-teemalise tantsuetendusega. Mitmeid aastaid Kanepi vallas Mesipuu talus toimunud noortekeskuste suvepäevad kolisid sel aastal Ahja alevikku.


Noortelaagri “Sõpradega Ahjal” avamine Ahja laululaval

Eile, 14. augustil algasid suvepäevad kogunemise ja laagriplatsi sisseseadmisega, mille järel anti avasõnad saabunud külalistele. Esimesena tervitas noori ja noorsootöötajaid Põlva maavanem Ulla Preeden, kes soovis suvepäevalistele päikeselisi päevi uute asjade õppimiseks, kogemuste omandamiseks ja võimalust õhtul ka tantsu lüüa. “Soovin tänada noortekeskustes tegutsevaid inimesi. Et oleks tahtmist juhendada noori ka tulevikus ja mis peamine, et oleks lõbus,” rõhutas Preeden.

Sõna võttis ka Riigikogu liige Urmas Klaas, kes innustas noori koguma suvepäevadelt jõudu algavaks kooliajaks ja tõdes: “Ilma hooleta ja hariduseta saabub nukker põli.” Klaas lisas, et suvepäevad on hea võimalus saada rohkelt uusi sõpru, sest sõbrad on need, kes aitavad rõõme suuremaks muuta. “Mul on hea meel, et suvepäevad on hakanud käima maakonnas ringi, mis annab võimaluse näidata mitmeid kohti, kus käib elu ning ollakse aktiivsed,” märkis Klaas ning tunnustas sealjuures Kanepi noortekeskuse ja sealse kogenud noorsootöötaja Annika Ladva panust varasemate noortekeskuste suvepäevade korraldamise eest.

Räpina noortekeskuse eestvedaja ja esimeste suvepäevade korraldaja Ene Pikner palus sõnavõttude järel üles rivistada kõik noored, noorsootöötajad ja külalised alustades kõige staažikamatest suvepäevalistest läbi aegade. Selgus, et noortekeskuste suvepäevaliste hulgas on väga palju juurdekasvu, sest esimestest suvepäevadest oli sel aastal kohal 5 endiselt aktiivset noorsootöötajat ja noorte sõpra.

Meeleoluka ettevõtmise järel esines Ahja valla “Aasta Noor 2011” tiitli laureaadi Astrid Rosenbergi juhendatav tantsutrupp Perfect. Seejärel said suvepäevalised etenduse “Kuidas sündis kaerjaani tants” abil teada, et Eesti rahvalaul “Kaera-Jaan”, mille järgi tantsitakse kaerajaani, on Ahjal sündinud kirjaniku Friedebert Tuglase sulest.

“Selle pärast kutsusime teid siia, et tutvustada Ahjat ja siin elanud kirjanikku,” tõdes Ahja noorteskuse juhataja ja tänavuste suvepäevade peakorraldaja Piret Palm, kelle sõnul tulid Ahja tutvustamise idee peale noored ise. Tema hinnangul on suvepäevade laiem eesmärk tulla kokku, vahetada praktikaid ning tunda rõõmu koostegemistest. “Noorsootöötajatel on hea intuitsioon, sest kuupäevad pandi paika juba märtsis,” viitas Palm päikeselisele pärastlõunale. Tema hinnangul on ilm tähtis, sest ööbimine on telkides ning paljud tegevused on planeeritud Ahja laululava ja järve ümbrusesse. Palmi sõnul on suvepäevade jooksul valmimas konkreetne tulemus, milleks on loodusest inspireeritud maalinäitus ja Tuglase-teemaline tantsuetendus.

Suvepäevade korralduskulud katab Põlvamaa Partnerluskogu LEADER programmi meetmest MTÜ AVAR projektitaotluse “Sõpradega Ahjal” raames. Noorte ja noorsootöötajate kokkusaamist toetavad veel Ahja Vallavalitsus, Kanepi, Põlva, Veriora, Orava, Vastse-Kuuste, Valgjärve, Ahja, Räpina ja Mikitamäe Noortekeskused.

Talis Tobreluts
Avalike suhete nõuniku kt
Põlva Maavalitsus
talis.tobreluts@polvamaa.ee
+37253313172