10.-15.aprillil külastas Põlvamaa Partnerluskogu juhatus ja tegevmeeskond Hispaaniat, mille LEADER-tegevusgruppidega on koostööd tehtud ka varem.
Õppereisil Mallorcale kohtuti kohaliku Rotary klubi liikmete ning ettevõtte Porta&Associates asutajate Dominic ja Saskia Portaga, kes tutvustasid elu saarel läbi ettevõtjate silmade. „Kõige enam jäi kõlama mõte, et kuigi saar on ilmselgelt ülerahvastatud ja turistide üleküllus häirib kohalike elanike igapäevaelu, aidatakse välismaalasi meeleldi oma ettevõtte alustamisel, millest tõuseb tulu piirkonna majandusele,“ võttis külastuse kokku partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle.
Kohtumisel Hispaania suurima, juba 1973. aastast tegutseva Baleaaride Looduskaitse- ja Ornitoloogiaühingu juhataja Amadeu Corberaga kuulsime ühingu aktsioonidest ja igapäevategevustest, mida on tehtud aastakümnete jooksul selleks, et päästa saarestiku floora ja fauna üha suureneva turistide hulga laastava mõju eest. „Saarel on asutatud mitmeid loodusparke, kus viibimist piiratakse päris rangel moel, näiteks saab metsikuna säilitatavasse Es Trenc randa siseneda üksnes piletit lunastades,“ sõnas Rüütle. „Huvitaval moel on põimitud turistide kohalemeelitamine ja olukorra kontrolli all hoidmine looduspärandi Draakonikoobaste külastuskeskuses – koobaste atraktiivsemaks muutmiseks esitavad maa-alusel järvel valgustatud paatides muusikud külastajatele klassikalise muusika kontserdi, kuid koobaste külastamist piiratakse nii, et huvilisi lastakse koopasse igal täistunnil vaid teatud arv, mille puhul on teada, et looduspärand – stalaktiidi-stalagmiidikoopad – ei saa olulisel määral kahjustada,“ kirjeldas Rüütle.
Saare kagunurgas asuvas Cala d’Or linnas kohtusime turismiettevõtja Alberto Camargoga, kes töötab ka kohalikus turismiinfopunktis. „Turismiinfopunkt oli ühtlasi ka kohaliku omavalitsuse teenuskeskuseks, võimaldades kohalikel elanikel teatud asju ajada kodule lähemal. See on iseenesest huvitav lahendus,“ leidis partnerluskogu juhatuse liige Lennart Liba.
Kultuuripärandi säilitamisega võimaldasid tutvuda külastused iidsesse Valldemossa linna, omavalitsuse poolt hallatavasse Raixa mõisakompleksi , endisaegse ilmega kaluriküla Cala Figuera ja väisati gastronoomiafestivali Alcudia sadamas.
Veel viis õppereis Partnerluskogu juhatuse ja meeskonna külaskäikudele Palma linnavalitsusse ja Europe Direct infopunkti.
Edasine koostöö Hispaania ja Rumeeniaga jätkub ettevalmistustega kolme osapoole ühisprojektiks.