02.-03. juunil külastas Põlvamaa Partnerluskogu juhatus Mulgimaa kolleege. Õppereisil tutvuti Mulgimaa Arenduskoja tegevusega ja külastati Leader toetust saanud edukaid projekte.
Abja-Paluojal asuvas Leader kontoris võttis külalisi vastu arenduskoja tegevjuht Piret Leskova, kes saatis külalisi kogu õppereisi vältel. Abja-Paluojal käidi vaatamas lastaed-perearstikeskuse hoovil asuvat mänguväljakut, mille piirdeaja rajamist toetas Leader programm. Karksi vallavalitsuses kohtuti vallavanem Arvo Malinguga, kellega peeti arutelu. „Oleme Karksi vallavanemaga ühte meelt, et Leader programm on praegustes oludes äärmiselt vajalik abivahend, kuna see võimaldab ellu viia tegevusi, mida omavalitsus teha ei saa,“ sõnas partnerluskogu juhatuse esimees ja Kõlleste vallavanem Andrus Seeme.
Fotol vasakult: Karmen Kukk, Katrin Pree, Tiiu Rüütle, Tiina Länkur, Lennart Liba, Andrus Seeme. Foto: partnerluskogu arhiiv.
„Mulgimaal torkas silma, kuidas üheskoos seistakse hea mulgi kultuuri säilitamise eest,“ sõnas õppereisil osalenud Tiina Länkur. Mulgimaa Arenduskoja ja Mulgi Kultuuri Instituudi vahel toimub tihe koostöö, näiteks läinud nädalal, 05. juunil Karksi lossimägedes toimunud ligi 1000 osavõtjaga esimesele Mulgi Laulu- ja Tantsupeole pani õla alla ka Leader programm. Programmi toel sai uued aknad ka peopaigaks olevas ordulinnuses asuv kirik.
„Meie tähelepanu köitis klubi, mis soetas Leader toetusel 4-12 aastaste laste tarvis väikesed krossitsiklid, ATV’d ja turvavarustuse, monteerides tsiklitele külge abirattad – Eestis ilmselt ainulaadsed, sama projekti raames rajati ka spetsiaalselt lastele mõeldud krossirada“ kirjeldas Andrus Seeme. Krossirajal on kohapeal inimene, kes lastega tegeleb ning turvalisuse eest vastutab. „See oli vahva ja järeletegemist väärt algatus,“ kiitis Seeme.
Kultuuripärandi hoidmise heaks näiteks on ka Karksi mõisa endises valitsejamajas asuv Karksi kolhoosi tubamuuseum ja memme-taadi kamber. Muuseumis on välja pandud Karksi kolhoosi ajalugu, arengut ja töövõite kajastavad materjalid. Memme-taadi kambris on eksponeeritud vanad rõivad, mööbli- ja tarbeesemed. Mõlemad väikemuuseumid kajastavad kohalikku eluolu erinevatel aegadel. Sealsamas, mõisa valitsejamajas asub ka Karksi külakeskus. Kohalikele käsitööhuvilistele naistele pakub tegevust MTÜ Karksi Kultuuriseltsi loodud taaskasutuskeskus, kus kangajääkidest ja lõngast kootakse vaipu ja muud põnevat. Taakasutuskeskuse perenaine Anne Kaljumäe pälvis nimetatud tegevuse eest mullu riigipealt aasta vabatahtliku tiitli.
Õppereisi esimene päev lõppes Viljandimaa spordi- ja puhkekeskuses Holstre-Polli, mis on suusabaasina tegutsenud juba aastast 1965, kuid peale arendus- ja renoveerimistöid avati see 2009. aastal kaasaegse keskusena. Leader programm toetas spordikeskust laenutuseks mõeldud spordiinventari soetamisel – rollerid, trikirattad, suusad, uisud jne.
Õppereisi teine päev viis õppereisil osalejad Paistu valda, kus Paistu vallavanem ja Mulgimaa Arenduskoja juhatuse esinaine Ene Saar tutvustas kolmesaja elupuuga ümbritsetud küla keskväljakut , mis asub Paistu kiriku kõrval.
„Ka Eestimaa teistelt tegevusgruppidelt on palju õppida. Alati on huvitav näha edukaid projekte ning tutvuda tegevusgrupi tööga. Õppereiside korraldamine teiste tegevusgruppide juurde on kujunemas heaks traditsiooniks. Möödunus suvel külastasime Lääne-Virumaal tegutsevat Pandivere tegevusgruppi ja Tartumaa Arendusseltsi. Talvel viibisime koolitus-õppereisil Jõgevamaal,„ sõnas partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle.
Õppereisist võtsid osa juhatuse esimees Andrus Seeme, juhatuse liikmed Lennart Liba, Karmen Kukk, Tiina Länkur, Katrin Pree ning tegevjuht Tiiu Rüütle.