Õppereisi eesmärgiks oli tutvuda sealse sõprustegevusgrupi poolt ellu viidud Leader-projektidega ning muude näidetega koostööst erinevate sektorite vahel

Esimene reisipäev viis 20 põlvamaalast külla Deltuva linnakese kogukonnakeskusesse, kuhu oli rajatud laste päevakeskus sotsiaalselt vähekindlustatud peredest pärit lastele ning avalik internetipunkt.  Päevakeskuses on ametis kaks sotsiaaltöötajat, kes aitavad pealelõunasel ajal sisustada laste päeva. Leader-programmi abi kasutas ka kohalik laste kunstilaager, mille raames joonistasid lapsed bussipaviljoni seintele omapärase ja lõbusa ümbruskonna kaarti.

Õppereisi teisel päeval kohtus põlvamaalaste delegatsioon Ukmerge rajooni juhi ning põllumajandus- ja maaparandusosakonna juhatajaga. Kohtumisel tutvustati Ukmerge rajooni majanduslikku ja sotsiaalset olukorda ning mitmekesist kultuurielu. „Meile avaldas muljet pikk nimekiri rajooni sõpruslinnadest, kellega on sõlmitud ametlikud koostöölepingud ning viidud läbi ühiseid projekte nii kultuuri-, spordi-, sotsiaal- ja tervishoiu vallas,“ sõnas Kõlleste vallavanem Andrus Seeme.

Külaskäigul Taujenai keskkooli võttis põlvakaid vastu laste rahvapilliansambel, mille ellukutsumise tarvis soetati toetuse abil muusikariistad. „On tore, kuidas mõne aastaga on 3-liikmelisest triost  tänu pillide ostmisele kasvanud välja tõeliselt heal tasemel 18-liikmeline rahvamuusika ansambel, mis on saavutanud ümbruskonnas suure populaarsuse,“ imetles Seeme.

Heaks näiteks MTÜ ja ettevõtjate vahelisest koostööst oli suur ja majesteetlik Taujenai mõisakompleks.

„Meie ettevõtjatele avaldas muljet edukas kohalike ettevõtjate loodud nahatööstus ja nahkrõivaste esinduspood, mis asus sõna otseses mõttes keset põlde. Ettevõte loodi 1993. aastal endisesse laudahoonesse,  annab täna tööd 40 kohalikule külaelanikule ning turustab oma kauba mitmel pool välismaal,“ kirjeldas partnerluskogu tegevjuht Tiiu Rüütle. 

„Loodan, et nii reisil käinud ettevõtjad kui ka MTÜ-de ja kohalike omavalitsuse esindajad leidsid põnevaid kogemusi, mida ehk ka meil Põlvamaal edukalt ellu viia saaks,“ sõnas Rüütle. „Tõime kaasa ka leedukate soovi edastada infot Ukmerge rajoonis toimuvate rahvusvaheliste festivalide kohta, kuhu on osalema oodatud ka meie teatritrupid ja löökpillimängijad.“

Ekskursioonidel saatsid põlvamaalasi kohaliku Leader-tegevusgrupi juhatuse liikmed ja tegevjuht ning Ukmerge omavalitsuse administratiivjuht.

Ukmerge rajoon asub Vilniuse maakonnas. Rajooni pindala on ligi 1400 km2, rahvaarv on ligi 46 000 inimest, kellest Ukmerge linnas elab 27 000 inimest. Piirkonnas on enim arenenud puidu- ja mööblitööstus, samuti metalli- ja tekstiilitööstus. Ukmerge rajooni kultuurielu iseloomustavad  aastatepikkused traditsioonid ürituste korraldamisel ning ilmestavad mitmed rahvusvahelised festivalid nagu näiteks igaaastane rahvusvaheline löökpillide festival, Prantsuse-Vene sõjas 1820. aastal aset leidnud Deltuva lahingu taaslavastamine, rahvusvahelised lasteteatrite,  amatöörteatrite ja nukuteatrite festivalid.