Ahja koolinoorte õppereis Saaremaale oli kantud esitatud Leader ühisprojekti eesmärgist – tutvustada kogukonnale laiapõhjalisemalt “Põlvamaa rohelisem elu” ideoloogiat, mille üks oluline väärtus on puhas toit kohalikust toorainest. 

Lisaks kahe aasta jooksul toimuvatele toitumisnõustamisalastele õpitubadele sõideti nüüd Saaremaale, et omandada kogemusi seal edukalt läbiviidud toitumisteadlikkuse arendamise projektist Sirguvad Söögisellid.

Õppereisi ülevaate koostas Ahja Vabaaja- ja Noortekeskuse juhataja Piret Palm.
Reis kulges suurepäraselt tänu projekti idee autorile ja eestvedajale Katrin Preele, kes oli koos saarlastega huvitava reisikava kokku pannud.
Enamiku Ahja noorte jaoks oli sõit Eesti suurimale saarele esmakordne. Seetõttu tutvuti võimalikult paljude sealsete vaatamisväärsustega. Meelde jäävad Kaali meteoriidikraater, Kuressaare loss ja seal mängitud põnev Aaretejaht, Sõrve sääre tipp, Viidumäe torn, Angla tuulikumägi ja Muhu jaanalinnufarm.

Õppereisi peaeesmärgiks olnud kohtumine toimus Saksa Talupoes, kus võõrustaja Sulvi Munk rääkis Saaremaa noorte projektist, mille käigus noored kasvatasid ise köögivilja , koostasid koolisöökla toidumenüü, tegid üheks päevaks koolisööklas piduliku restoraniõhtu, kus lihtsaid toite serveeriti kaunilt, ja noored kelnerid ise teenindasid.
Osalejatel oli võimalus proovida, kuidas maitseb jäätis, mis ei ole tehtud tehases, vaid koduses köögis, kuhu on pandud rikkalikult kohalikke tooraineid, meistri hoolt ja osavust. Seniks, kuni jäätis masinas valmis, küpsetas igaüks endale vahvlikorvikese. Värskest piimast päris jäätis ja käsitsi valmistatud ehedad vahvlid lõid unustamatu suvetunde.
Järgmisel päeval külastati Koplimäe Mahetalu, mis on väike isemajandav pereettevõte, kus tegeldakse mahepõllumajandusega tooraine kasvatamisest valmistoodanguni. Ökoloogilisest kiviveskist saab traditsioonilist tervislikku jahu, mannat ja kliid. Peremees Olev tutvustas talu ja näitas, kuidas käib teraviljast jahu jahvatamine bioloogilise kiviveskiga, milles jahu kokkupuude rauaga on minimaalne. Perenaine Marju meenutas ka Saaremaa noorte toiduprojekti.
Igaüks sai endale valmistada suure ja maitsva saiakese, millele ise maitseaineid lisati ja kuju vormiti.
Kaks päeva möödusid väga kiiresti, reisiseltskond oli lõbus ja lauluhimuline, otse loomulikult ka õppimisaldis. Vahvat reisiseltskonda “turvasid” toredad reisisaatjad, õpetaja Ülle Jõesaar ja Katrin Roositalu.
Reisil õpitut ja kogetut rakendatakse juba jaanilaadal, 23. juunil Ahjal, kus müüakse omavalimistatud toodangut.
17.-19. augustil toimuvatel Ahja valla kodukandipäevadel avavad noored kinokohviku ja pakuvad omavalmistatud küpsetisi.